Hicret Nedir ve Önemi

   Müslümanlar için önemi gerçekten çok yüksek olan ve Peygamberimiz döneminde gerçekleşen “ Hicret” konusu İslam Tarihi için son derece önemlidir. Anlamı yüksek olan Hicret, bilinmesi gereken çok önemli konulardandır.

 

    Hicret, Peygamberimiz ve etrafındaki bütün Müslümanların baskılar nedeniyle 622’de Mekke’den Medine’ye yaptıkları göç demektir. Hicret kelimesinin kökeni, “ terk etmek, ayrılmak, bırakmak” gibi çok anlama sahiptir. Ama Hicret Müslümanların rahatlaması konusunda ve baskılardan tamamen kurtulması bakımından son derece önem taşıyan bir durumdur. Yapılan göç sonucunda ise, Medine’de “ İslam Devleti” kurulmuştur ve bu sayede zaten oldukça rahat bir durum kendini o dönem için göstermiştir.

 

 

   Hicret sayesinde Müslümanlar rahat bir nefes aldıkları gibi  aynı zamanda da İslam Tarihi açısından yaşanan bu olay çok olumlu bir etki bırakmıştır. Peygamber efendimiz döneminde gerçekleşen bu olay yine Peygamberimizin önderliğinde daha olumlu bir sonuçla başarılı olmuştur. Peygamberimiz sayesinde müşrik kişilere karşı çok anlamlı bir başarı alınmış ve Müslümanlığın gelişmesi bu sayede daha fazla yukarılara çıkmıştır…

Yazdır e-Posta

Yorum ekle